Festival

Uluslararası İstanbul Opera Festivali

 

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, dünya metropolü İstanbul şehrine armağan ettiği “İstanbul Uluslararası Opera Festivali” nin gördüğü büyük ilginin gururunu yaşamaktadır.

15 milyonluk nüfusuyla birçok Avrupa ülkesinin iki katı büyüklükteki bir dünya metropolü olan ve 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen tarihi kent İstanbul’un 2010 yılında bir Opera Festivali’ne kavuşması kültürel gelişiminin boyutunu göstermek bakımından ciddi bir adımdır.

İstanbul Uluslararası Opera Festivali sayesinde opera sanatı; İstanbul’un kapalı mekanlarının sınırlarını aşarak, her yaştan, her kesimden seyirciye ulaşarak İstanbullularla ve İstanbul ziyaretçileriyle buluşmakta ve kentin sahip olduğu tarihsel mekanlarla bütünleşerek İstanbul’u dünya ölçeğinde benzersiz bir konuma yerleştirmektedir.

Önemli kültür merkezlerinde geleneksel hale gelmiş uluslararası opera festivallerinin bir benzerinin İstanbul’da gerçekleştirilmesi bu güzel ve gizemli kentin dünya sanat haritasındaki yerini kalıcı kılmak bakımından büyük önem arz etmektedir.